Fundacja TRANSFORMACJA to organizacja pozarządowa zajmująca się działaniami z zakresu szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju, eko design'u oraz Permakultury w Polsce i za granicą.

Fundację tworzy grupa absolwentów Ochrony Środowiska, których połączyła pasja projektowania i chęć zmieniania otaczającego świata.

Do głównych zagadnień, jakimi zajmuję się Fundacja TRANSFORMACJA należą: zrównoważone rolnictwo, suwerenność żywieniowa, projektowanie i wdrażanie systemów zrównoważonej produkcji energii, bioremediacja wód i gleb, projektowanie bioschronień i architektura bioklimatyczna, archilogia oraz wiele innych fascynujących zagadnień, które wpisują się w ramy designu ekologicznego. Design ekologiczny, projektowanie zorientowane na człowieka, design kognitywny itp. Terminy te określają główny nurt naszych działań, czyli projektowanie ukierunkowane na re-ewolucję człowieka, która opiera się na zasadach zakodowanych w świecie przyrody. Celem jest umożliwienie harmonijnego rozwoju w długim okresie czasu. Ten rodzaj projektowania łączy starożytną mądrość naszych przodków i współczesne osiągnięcia naukowo-techniczne oparte na obserwacji naszej żyjącej planety - Gai.

"Funkcjonujemy trochę jak RÓJ pszczół, który podlega ciągłym zmianom i przeobrażeniom podyktowanym zmieniającym się otoczeniem. Zrzeszamy zapaleńców, którzy noszą w sobie ISKRĘ, czyli to coś co powoduje, że gdy wpadną na jakiś pomysł, na rozwiązanie jakiegoś problemu, nie mogą spać spokojnie, ponieważ rozpiera ich wewnętrzna energia i podekscytowanie. Na bazie doświadczeń kilkuletniej współpracy, tworzymy interdyscyplinarny zespół projektowy - alternatywną społeczność złożoną z artystów, designerów, naukowców, majsterkowiczów, biologów, ogrodników i architektów. Naszym celem jest TRANSFORMACJA sposobu patrzenia na przestrzeń, która nas otacza, jej wpływ na życie i rozwój człowieka. Poprzez badania, szkolenia i praktyczne realizacje udowadniamy, że posiadanie niezwykłych marzeń pozwala osiągać niezwykłe cele."
 
Explore, invent, TRANSFORM!
 

IMG_0064_v_3Łukasz Nowacki – Nauczyciel Permakultury, futurysta, eko-designer; Założyciel i Prezes Fundacji TRANSFORMACJA; Dyrektor Zarządzający Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury, pionier ruchu permakulturowego w Polsce, specjalista w dziedzinie projektowania ekologicznego. Z wykształcenia Ekohydrolog i Biotechnolog ekosystemowy. Konsultant w dziedzinie zrównoważonej architektury krajobrazu, specjalizujący się w ogrodnictwie miejskim i środowiskowej rewitalizacji obszarów zurbanizowanych. Zafascynowany ideą autonomicznych osad i projektowaniem funkcjonalnych biosystemów. Popularyzator i badacz “żyjących maszyn”, farm miejskich, ogrodów leśnych, alternatywnych źródeł energii, archilogii oraz budownictwa bioklimatycznego. Ponadto zainteresowany koncepcjami biomimikry, ideą 'open source' oraz teorią systemów. Obecnie przewodzi grupie entuzjastów projektowania zrównoważonego zogniskowanych wokół Fundacji TRANSFORMACJA, realizując projekty regeneratywne na terenie modelowego gospodarstwa dedykowanego promowaniu praktycznych rozwiązań z zakresu Permakultury, a także nadzorując projekty jako certyfikowany manager procesów inwestycyjnych w obszarze budownictwa energooszczędnego.