PROJEKT: Miejska farma.

Świeże warzywa przez okrągły rok, owoce na wyciągnięcie ręki, ryby hodowane w BIOschronieniach, pianie koguta o poranku,
a wszystko zaprojektowane zgodnie z zasadami Permakultury. Tak powstają MIEJSKIE FARMY napędzane energią słońca i pasją ogrodników/partyzantów, którzy nawet w ciemnych zakamarkach miasta rozwijają systemy kompostowania odpadów organicznych, produkcji grzybów i uprawiają świeże, organiczne warzywa nawet ZIMĄ!

Współczesne aglomeracje miejskie zajmują 2% powierzchni lądów. Zgodnie z raportem ONZ, w roku 2007, po raz pierwszy w dziejach odnotowano, iż większa część populacji człowieka zamieszkuje w miastach. Zdaniem Vincenta Walsha, specjalisty od socjoekologicznego rozwoju miast z Uniwersytetu w Manchesterze, współczesny model dystrybucji zasobów zasysanych przez miasta oraz produkcja żywności, muszą ulec zmianie inaczej grozi nam gatunkowy eksodus jakiego nie zarejestrowano w dziejach Ziemi. Skłonią nas do tego nie tylko takie zjawiska jak „peak oil” ( z ang. poziom szczytowego wydobycia ropy naftowej), ale również narastające zmiany klimatu i procesy degradacji środowiska naturalnego. Musimy gruntownie przemyśleć model życia współczesnego „mieszczucha”, a w szczególności to, czym i jak się odżywiamy? Jak w ten kontekst wpisują się miejskie farmy i czy pomogą rozwiązać powyższe problemy?

Realizując nasz kolejny projekt badawczy, postawiliśmy sobie za cel, uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania. Rezultaty eksperymentów z wytwarzaniem organicznego kompostu z miejskich odpadków, uprawy organicznych warzyw pod osłonami, mówią same za siebie. Produkcja ekologicznej żywności, przez okrągły rok! To się nazywa TRANSFORMACJA.

Chcesz wiedzieć więcej o miejskich farmach, zajrzyj pod link: https://www.dropbox.com/s/to2vvz827crtdd6/NOWACKI%20—%20Miejskie%20farmy.pdf?dl=0

IMG_0012 IMG_0013 IMG_0014 IMG_0016 IMG_0017 IMG_0020 IMG_0021 IMG_0022 IMG_0023 IMG_0041 IMG_0043 IMG_0048