Materiał filmowy z WCZASÓW EKONOMICZNYCH – ZIELONY JAZDÓW 2014

486763755_640

ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek
WCZASY EKONOMICZNE
8 sierpnia 2014

BioDesign – nowy paradygmat projektowania w świecie ograniczonych zasobów

Prowadzenie: Łukasz Nowacki

Suwerenność żywnościowa
Dostęp do żywności jako funkcja biologiczna; spożywanie jako funkcja społeczna? Jak dużo zasobów potrzebujemy aby przetrwać, aby się wyżywić? Dlaczego konsumujemy samych siebie i naszą planetę? Gdzie znajdują się granice konsumpcji? Czy design i projektowanie ekologiczne mogą zmienić nasze wzorce nieograniczonego poszukiwania rzeczy? Poruszymy wiele kontrowersyjnych tematów, prześwietlimy też pozornie oczywiste elementy naszego codziennego życia.

Idea BIOschronienia
BIOschronienie (z ang. Bioshelter) jest to zasilany energią słoneczną budynek mieszkalny zarządzany jako żyjący ekosystem. Jest to przestrzeń integrująca dwie pozornie oddalone od siebie dziedziny wiedzy.
Pierwszą jest architektura tworzona z myślą o utrzymaniu optymalnych warunków dla rozwoju ekosystemu wewnątrz lub przejęta i zaadaptowana do tego celu z zastanej tkanki miasta. Struktura BIOschronienia wykorzystuje liczne przeszklenia dla ochrony biologicznych komponentów zamkniętych wewnątrz, kontroli wymiany powietrza i pochłaniania oraz magazynowania energii. Budynek taki cechuje otwarta wymiana składników odżywczych, gazów i energii z otoczeniem, produkcja plonów i recykling odpadów organicznych do poziomu gleby. Energia słoneczna jest przechowywana w postaci energii cieplnej zatrzymanej w masie termicznej, takiej jak woda, kamień, beton, gleba czy biomasa roślin.
Drugą dziedziną zintegrowaną przez BIOschronienie jest ekologia. BIOschronienie można porównać do zamkniętego ekosystemu. Struktura BIOschronienia i masa termiczna wewnątrz utrzymują umiarkowane temperatury powietrza. Ciepło słoneczne jest absorbowane i przechowywane do późniejszego użycia. Woda przemieszcza się w glebie i roślinach. Zapewnia to całoroczne siedlisko dla pożytecznych owadów. Ekologiczne relacje między szkodnikami i ich drapieżnikami regulują liczebność tych pierwszych. Gazy są wymieniane pomiędzy zwierzętami, owadami, mikroorganizmami, glebą i roślinami. Dobrze zaprojektowane BIOschronienie, zarządzane przez ludzką inteligencję, może stanowić miejsce zamieszkania wspólnoty ludzi, dostarczać jadalnych plonów, ryb i zawierać zróżnicowane ekosystemy roślin, zwierząt i życia zawartego w glebie.

Permakultura jako fundament designu
Projektowanie przyszłości, projektowanie z niczego, design regeneratywny, projektowanie zrównoważone, kognitywizm. R. Buckminster Fuller to kwintesencja projektanta-odszczepieńca, buntownika, który odrzucając wszystkie zasady zbudował od podstaw swój własny sposób patrzenia na świat. Jego wynalazki wyprzedzały czas, a wiele z nich nadal czeka na realizację oraz wdrożenie do masowej produkcji. Architekt, inżynier, artysta, mówca, projektant-odszczepieniec, wizjoner, geniusz, szaleniec czy przeciętny człowiek? Bucky postawił przed sobą tylko jeden cel: „by świat służył całej ludzkości” („to MAKE the world work for 100% OF HUMANITY”).

WIĘCEJ NA: http://vimeo.com/104219509

Łukasz Nowacki – futurysta i eko-designer, założyciel Fundacji Transformacja; pionier ruchu permakulturowego w Polsce.

Program wykładów:
Maciej Łepkowski, Michał Augustyn

csw.art.pl
facebook.com/cswzu
twitter.com/CSW_WARSAW
instagram.com/csw_art#